Przewodnik

Poniżej pobrać można aktualny przewodnik repertuarowy wraz z omówieniami filmów
(przewodnik jest w wersji PDF)

pobierz

 
    Kontakt

adres:
Kino "Piast"
Cieszyn, ul. Ratuszowa 1
Tel.: (033) 852 04 26
e-mail: biuropiast@interia.pl 

 
    Strony o filmach

KINOMANIAK
FILMWEB
ONET.PL FILM
WP FILM

INTERIA FILM

Festiwale:
Nowe Horyzonty
Kino na Granicy

 

 
Witamy na stronie kina Piast w Cieszynie

UWAGA!
Kopie niektórych filmów wyświetlanych w ramach projekcji DKF Fafik pozyskiwane są z Filmoteki Narodowej w Warszawie. Wstęp na projekcje tych filmów dozwolony jest jedynie członkom DKF-u, posiadającym aktualny karnet klubowy. Projekcje kopii filmowych pozyskanych z Filmoteki Narodowej nie mogą być reklamowane w środkach masowego przekazu, dlatego repertuar podany poniżej jest niepełny. Kompletny repertuar DKF Fafik znaleźć można w gablotach oraz w kasie kina „Piast”.
 

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY “FAFIK”; Filmowe rarytasy! Cena karnetu miesięcznego: 20,00 zł

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY „FAFIK” Repertuar
● I kwartał 2008 ●

Styczeń 2008


03.01 (czwartek) 20:00 GOOD NIGHT AND GOOD LUCK
USA, 2005, 90`, od lat 15, reż.: George Clooney, wyk.: David Srathairn, George Clooney, Robert Downey Jr., Jeff Daniels, Patricia Clarkson, Frank Langella, Ray Wise i inni.
MFF Wenecja 2005 – Najlepszy scenariusz (George Clooney, Grant Heslov), Najlepszy aktor (David Strathairn), Nagroda FIPRESCI
Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu Nieeuropejskiego

George Clooney o swoim filmie: Mój film opowiada o bohaterze, który bronił praw demokracji i wolności informacji. Chcę dzięki niemu poruszyć sumienia i pokazać, że również dziś, w czasach skorumpowanych mediów, odważne i krytyczne dziennikarstwo ma jedyną rację bytu.
USA, rok 1953. Telewizja jest jeszcze w powijakach, gdy ceniony dziennikarz Edward R. Murrow prowadzi w stacji CBS popularny program informacyjny. Prawdziwą burzę wywołuje przedstawiona w programie historia pilota Milo Radulovicha, który został zwolniony ze służby w Marynarce Wojennej, ponieważ rzekomo stanowił “zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju”. Radulovicha uznano za winnego bez przeprowadzenia procesu, ponieważ odmówił oskarżenia swego ojca i siostry o współpracę z partią komunistyczną, co było warunkiem pozostawienia go na służbie.
W tym samym czasie niezwykle wpływową postacią w USA stał się senator McCarthy, przewodniczący Komisji do Spraw Działalności Antyamerykańskiej. Senator prowadził osobliwą kampanię mającą na celu oczyszczenie kraju z komunistów.
Murrow podejrzewa, że senator może mieć wpływ na zwolnienie Radulovicha, obawia się też, że organizowane przez senatora zamknięte przesłuchania mają ukryć fakt braku dowodów w prowadzonych przez Komisję sprawach. Zdają się to potwierdzać naciski mające na celu wprowadzenie zakazu emisji programu o Radulovichu...

O filmie pisano:
Mistrzowskie dzieło filmowe. Przejmujący komentarz nadużyć, które rodzić może demokracja

Variety

10.01 (czwartek) 20:00 MISTRZOWIE KINA – Robert Altman*

 

 

 

 

 


17.01 (czwartek) 20:00 TRZY POKOJE MELANCHOLII
Dania/Finlandia/Niemcy/Szwecja, 2004, 105`, od lat 15, reż.: Pirjo Honkasalo.
Film dokumentalny
Media przedstawiają zwykle świat wojny z perspektywy walczących na froncie żołnierzy, sprzecznych interesów państw czy grup wyznaniowych, a rzadko z punktu widzenia cywilnych uczestników tragicznych wydarzeń. Fińska reżyserka Pirjo Honkasalo spróbowała zobrazować jeden z największych konfliktów współczesnego świata z jeszcze innego punktu widzenia. Bohaterami filmu są kilkunastoletni mieszkańcy Petersburga, Groznego i Inguszetii. Wraz z nimi poznajemy realia wojny rosyjsko-czeczeńskiej, która nadal zbiera swoje krwawe żniwo. Kręcony kilka lat temu film jest wciąż boleśnie aktualny. Reżyserka nie kreśli jednak w nim ram historycznych konfliktu, nie analizuje jego przyczyn i nie szuka winnych. Skupia się na ofiarach. Tytułowe Trzy pokoje, to trzy poetyckie podróże w głąb świata emocjonalnego małych Rosjan i ich muzułmańskich sąsiadów – Czeczeńców. Każda z części (pokoi) ma swój własny klimat pozwalający widzowi przenieść się w intymną rzeczywistość bohaterów.


24.01 (czwartek) 18:30 AKTORSKIE PORTRETY - Philippe Noiret (cz.1)*
Był jedną z najbardziej popularnych postaci francuskiego kina, znakomitym aktorem, który wystąpił w blisko 150 filmach kinowych i telewizyjnych, otrzymując za swoje kreacje wiele prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie Cezara – najcenniejszy laur francuskiej kinematografii.
Po raz pierwszy wystąpił na scenie w 1950 roku u boku Gerarda Philipe`a. W latach 1953-60 był członkiem trupy Theatre National Populaire w Paryżu, a w latach 60-tych kontynuował sceniczną karierę jako komik estradowy.
W filmie debiutował w roku 1949, ale jego pierwszym sukcesem okazał się występ w filmie Luisa Malle`a “Zazie w metro” (1960). W 1968 roku Philippe Noiret stał się z dnia na dzień gwiazdą ekranu francuskiego po premierze filmu Yvesa Roberta “Szczęśliwy Aleksander”. Po tym sukcesie kariera aktora rozwijała się błyskawicznie. Grał w kilku różnych gatunkowo filmach rocznie u najlepszych francuskich reżyserów, nie zawsze w głównych rolach, ale zawsze wyraźnie zaznaczając swą obecność w filmie. Jego aparycja predystynowała go do grania postaci wywodzących się z klasy średniej lub arystokratów, lecz nie romantycznych kochanków. Nie stanowiło to jednak przeszkody w kreowaniu postaci głęboko zapadających w pamięć, takich jak lekarz dokonujący zemsty na nazistach za zabicie swej żony i córki w filmie Roberta Enriko “Stara strzelba” (1975). Za rolę w tym filmie otrzymał Cezara.
Sławę międzynarodową przyniósł aktorowi występ w roli starego operatora kinowego w filmie Giuseppe Tornatore “Kino Paradiso”. Światowe uznanie przyniosła mu też rola chilijskiego poety Pablo Nerudy w filmie Michaela Radforda “Il postino” (1994)
Philippe Noiret obdarzony był charakterystycznym głębokim brzmieniem głosu i nienaganną dykcją, dzięki czemu z powodzeniem występował też w radiu. Za swoje zasługi w dziedzinie kultury został odznaczony orderem Legii Honorowej.
Wielki aktor zmarł 23 listopada 2006 roku w Paryżu. Do końca był aktywny zawodowo. Ostania komedia z jego udziałem “3 amis” miała premierę w Paryżu w sierpniu 2007 roku.

31.01 (czwartek) 20:00 AKTORSKIE PORTRETY – Philippe Noiret (cz.2)*

 

LUTY 2008

07.02 (czwartek) 19:45 ŻYCIE NA PODSŁUCHU
Niemcy, 2006, 135`, od lat 15, reż.: Florian Henckel von Donnersmarck, wyk.: Martina Gedeck, Ulrich Muche, Sebastian Koch, Ulrich Tukur, Thomas Thieme i inni.
Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Wzorowy funkcjonariusz Stasi w NRD otrzymuje zadanie specjalne: ma obserwować i podsłuchiwać znanego dramaturga i mieszkającą z nim aktorkę. Pisarz podejrzewany jest o kontakty z Zachodem, a tak naprawdę minister kultury szuka na niego “haka”, by wyeliminować go jako rywala w walce o względy aktorki. Agent, wnikając w życie pary, coraz bardziej jest zafascynowany obcym mu dotychczas światem, dostrzegając jednocześnie żałosną pustkę własnej egzystencji.
Reżyser filmu daleki jest od stawiania jednoznacznych ocen postaw moralnych ludzi żyjących w tamtych czasach. Stara się jedynie, z dużą dozą obiektywizmu i psychologicznego wyczucia, ukazać jak bardzo skomplikowane było życie w systemie totalitarnego zniewolenia.


13.02 (środa) 20:00 AKTORSKIE PORTRETY – Philippe Noiret (cz.3)*

 

21.02 (czwartek) 19:00 MISTRZOWIE KAMERY – Miroslav Ondrićek*
Miroslav Ondrićek urodził się w 1934 roku w Pradze. Od dzieciństwa urzeczony kinem podjął pracę w wytwórni Barrandov, skąd w 1952 roku skierowano go na studia wieczorowe w czeskiej szkole filmowej. W trakcie studiów pracował jako asystent renomowanych operatorów. W 1963 roku poznał Milośa Formana, z którym później pracował przez wiele lat zarówno w Czechosłowacji, jak i w USA. Już po premierze filmu “Miłość blondynki” (1965) nazwiska obu twórców stały się znane w świecie. Wtedy przyszła propozycja współpracy od brytyjskiego reżysera Lindseya Andersona, z którym nakręcił film średniometrażowy “White Bus”, a potem już pełnometrażowy film “Jeżeli” (1967). Za pracę przy tym filmie Ondrićek został nagrodzony w Cannes. Jego następne prace w USA to realizacja zdjęć do filmów Formana: “Odlot” (1970), i Geirge`a Roya Hilla “Rzeźnia numer 5” (1971). Po kolejnej realizacji filmu z Lindsayem Andersonem (“Szczęśliwy człowiek” - 1973) został pozbawiony przez władze Czechosłowacji możliwości wykonywania zawodu za granicą. W latach 1973-78 zrealizował zdjęcia tylko do trzech filmów, w tym do filmu Janusza Majewskiego, kręconego na terenie Czechosłowacji, “Zaklęte rewiry”. W roku 1978 udało mu się wreszcie uzyskać zezwolenie na wyjazd za granicę. Odtąd realizuje filmy przede wszystkim w USA. Jego nazwisko można dostrzec między innymi w takich produkcjach jak: “Hair” (1979), “Ragtime” (1981), “Amadeusz” (1984), “Valmont” (1988) – wszystkie w reżyserii Milośa Formana, “Świat według Garpa” (1982 – reż.: George Roy Hill), “Silkwood” (1982 – reż.: Mike Nichols), “Przebudzenie” (1990 – reż.: Penny Marshall).
Miroslav Ondrićek pracował z najlepszymi reżyserami, fotografował największe gwiazdy aktorskiego świata, pozostając skromnym i życzliwym światu człowiekiem. Ma opinię solidnego, znającego doskonale swój fach rzemieślnika, a jednocześnie artysty wielkiego formatu.
 

28.02 (czwartek) 19:00 AKTORSKIE PORTRETY – Eiji Okada (1920-1995)*
Eiji Okada, to jedyny obok Tishiro Mifune, japoński aktor, który zyskał światowy rozgłos w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. Okada ukończył co prawda ekonomię na Uniwersytecie w Keio, ale już na studiach pociągał go teatr i zdecydował się na karierę aktorską. W filmie zadebiutował w roku 1950, ale przez blisko dekadę obsadzany był prawie zawsze w rolach drugoplanowych. Przełom w jego karierze nastąpił w roku 1959, kiedy wystąpił w filmie Alaina Resnaisa “Hiroszima moja miłość”. W tym arcydziele francuskiej nowej fali grał japońskiego architekta, który wdaje się w romans z francuską aktorką. O ile Mifune wylansował typ groźnego samuraja, o tyle Okada uosabiał typ współczesnego Japończyka, mężczyznę wrażliwego, delikatnego, zmysłowego i pociągającego. W latach 60-tych odnosił sukcesy filmami “On i ona” (1963), “Kobieta z wydm” (1963), “Twarz innego” (1966), “Saga o dżudo” (1965). W nastepnych latach już rzadziej pojawiał się na ekranie. Zaangażował się natomiast w działalność teatralną. Łącznie zagrał w 80 filmach. Jedyny pośród nich nakręcony w Hollywood, to dramat polityczny “Spokojny Amerykanin” (1963 – reż.: George Englund), w którym wystąpił u boku Marlona Brando. Brando ponoć osobiście wybrał Okadę na swojego partnera w tym filmie.
Eiji Okada zmarł w Tokio 14 września 1995 roku.

 

MARZEC 2008

06.03 (czwartek) 20:00 GRBAVICA
Austria/Bośnia i Hercegowina/Niemcy/Chorwacja, 2005, 90`, od lat 15, reż.: Jasmina Zbanic, wyk.: Mirjana Karanovic, Luna Mijovic, Leon Lucev, Kenan Catic, Jasna Ornela Berry i inni.
MFF Berlin 2006 – Złoty Niedźwiedź oraz Nagroda Jury Ekumenicznego

Debiut reżyserski Bośniaczki – Jasmili Zbanic.
Grbavica to dzielnica Sarajewa. W czasie wojny została zajęta przez armię Serbii i Czarnogóry i przekształcona w specjalny obóz wojskowy, w którym torturowano ludzi. Akcja filmu rozgrywa się dziesięć lat po zakończeniu działań wojennych na terytorium Bośni. Dla bohaterki filmu, Esmy samotnie wychowującej córkę, nic się jednak nie zakończyło. Problemy życia codziennego z jakimi się boryka wciąż boleśnie i uparcie każą jej powracać pamięcią do traumatycznych przeżyć czasu wojny. Stawienie czoła powracającym koszmarom jest jednoznaczne z zaakceptowaniem okrutnej prawdy, od której Esma wciąż ucieka.
Ten film to hołd dla ofiar jugosłowiańskiej wojny, a jednocześnie próba bezwzględnego rozliczenia oprawców i odblokowania wojennych wspomnień, co być może pozwoli ludziom na Bałkanach normalnie żyć.


13.03 (czwartek) 19:45 TAJEMNICA BROKEBACK MOUNTAIN
USA, 2005, 130`, od lat 15, reż.: Ang Lee, wyk.: Jake Gylenhaal, Heath Ledger, Michelle Williams, Anne Hathaway, Randy Quaid, Linda Cardellini, Anna Faris i inni.
USA, rok 1963. Ennis i Jack poznają się latem w kolejce po zatrudnienie u ranczera Joe Acquirre. Świat, w którym żyją zmienia się szybko, ale codzienność Ennisa i Jacka wypełnia monotonia. Wydaje się, że w ich życiu wszystko już zostało ustalone. Oboje mają mieć stałą pracę, ożenić się i wychowywać dzieci. Jednak kiedy Ennis i Jack wspólnie zaczynają pracować przy wypasaniu owiec, zawiązuje się między nimi przyjaźń, która później przeradza się w głęboką zażyłość...
Premiera filmu była oczekiwana z wielkim przejęciem. Jest to bowiem pierwsza wysokobudżetowa, hollywoodzka produkcja, która w sposób otwarty porusza temat związku homoseksualnego. Annie Proulx – autorka opowiadania, na podstawie którego powstał film – opublikowała je w 1997 roku w “New York Times”. Wcześniej jej powieść “Kroniki portowe”, za którą otrzymała nagrodę Pulitzera, również stała się podstawą filmu. Scenariusz do “Tajemnicy Brokeback Mountain”, który zdobył m.in. Oscara, Złoty Glob oraz nagrodę BAFTA napisał duet Diana Ossana i Larry McMartry. Ten sam duet ma na swoim koncie scenariusz do filmu “Ostatni seans filmowy” Petera Bogdanovicha.


26.03 (środa) 20:00 REŻYSERZY ŚWIATOWEGO KINA – Terry Gilliam (cz.1)*

 

27.03. (czwartek) 19:45 REŻYSERZY ŚWIATOWEGO KINA – Terry Gilliam (cz.2)*

 

* - na film oznaczony gwiazdką wstęp tylko dla posiadaczy karnetów DKF “Fafik”. Karnety do nabycia w kasie kina

 Karnety miesięczne w cenie: 20,00 zł do nabycia w kasie kina
Posiadacze karnetów D.K.F. „Fafik” są upoważnieni do zakupu biletów ulgowych na filmy prezentowane w ramach cyklu: Klub Filmowy ILUZJON

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w repertuarze.
Zapraszamy!

Zapraszamy

Witamy na stronie Cieszyńskiego Kina, na tej witrynie znajdować się powinno wszystko to co dotyczy seansów prezentowanych przez kino. Znajdą się również inne ważne informacje związane z naszą działalnością.

Kontakt z kinem: biuropiast@interia.pl

  
   

10.01 (czwartek) 20:00 MISTRZOWIE KINA – Robert Altman*

 
 

 


Kino “Piast” ● ul. Ratuszowa 1 ● 43-400 Cieszyn ● tel./fax (33) 85 204 26 ● e-mail: biuropiast@interia.pl
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Zapraszamy na oficjalną stronę internetową kina “Piast”
www.kinocieszyn.prv.pl

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Kasa kina otwierana codziennie pół godziny przed rozpoczęciem pierwszej projekcji i czynna do momentu rozpoczęcia projekcji ostatniej.
UWAGA! Kierownictwo kina zastrzega sobie prawo zmian w repertuarze
*- na film oznaczony gwiazdką wstęp tylko dla posiadaczy karnetów DKF “Fafik”. Karnety do nabycia w kasie kina
Filmy przystosowane wyświetlane w systemie DOLBY STEREO
UWAGA! Prowadzimy przedsprzedaż biletów z trzydniowym wyprzedzeniem!
© Copyright 2007 SupremeTemplates.com © crasher1977@o2.pl
All Rights Reserved.